Szkolny Klub Wolontariusza i Samorząd Uczniowski serdecznie dziękuje wszystkim rodzicom, uczniom  i pracownikom pedagogicznym oraz administracyjno - obsługowym, którzy włączyli się do akcji  na rzecz  podopiecznych Oddziału Onkologii Dziecięcego Szpitala w Prokocimiu.
Zebraliśmy:
-    21  dużych paczek chusteczek higienicznych,
-    110 paczek chusteczek nawilżanych,
-    2 pościele,
-    6 prześcieradeł,
-    7 ręczników małych i  2 do kąpieli,
-    14 olejków i balsamów,
ponadto kremy, mydełka, pudry, pasty do zębów, kredki, linijki, kolorowanki, książeczki do czytania, bloki rysunkowe, pastele itp.
          Bardzo duży wkład w tę akcję miała Radna – Pani Ewa Chmielarz – Żwawa, dzięki której zebrane materiały dotarły do adresata. Serdecznie dziękujemy.

 


 

 

 

 

 

 

  

„Aby drogę mierzyć przyszłą, trzeba pomnieć skąd się wyszło”


                                                                                                                                        / C. K. Norwid/


             30 listopada odbyła się w naszej szkole wyjątkowa lekcja historii.  Uczniowie klas czwartych spotkali się  z Panią Marią Górą, która opowiadała o zwyczajach i tradycjach naszej miejscowości. Kiszenie kapusty, darcie pierza i pieczenie chleba to tylko niektóre zwyczaje, trochę już dziś zapomniane. Podczas spotkania uczniowie mogli również zobaczyć i dotknąć  sprzętów używanych dawniej, ale największe zainteresowanie  wzbudziła szatkownica, której działanie każdy chciał sprawdzić. Szybko się jednak okazało, że szatkowanie kapusty, to zajęcie trudne i wymagające dużego wysiłku. Był to jeden z dowodów na to z jakimi trudami musieli sobie radzić dawni mieszkańcy wsi. Mimo tych trudów jednak chętnie się spotykali i wspierali w ciężkiej pracy.
             Mamy nadzieję, że pamięć o tych czasach pozostanie na długo  w pamięci dzieci.  


„Nie przecinaj korzeni łączących cię z rodzinną ziemią – choćbyś na końcu świata się znalazł.

To tak, jakbyś przeciął żyły żywota”.
                                                                                  

/Władysław Orkan/


 

 

 

 

CIEKAWE SPOTKANIE


               29 listopada klasy 4a, 4b, 5b, 6 i 7 udały się do Tarnowa na prelekcję pod tytułem „Ziemia we Wszechświecie" będącą pierwszą częścią cyklu prelekcji Zrozumieć Wszechświat.
Autorem „Spotkań z Astronomią”, a zarazem prelegentem był pan Aleksander Trębacz, nauczyciel fizyki i matematyki, który od roku 1998 na terenie całego kraju, realizuje z pasją opracowany przez siebie projekt „Spotkania z Astronomią”. Multimedialna prelekcja ilustrowana była materiałami wizualnymi, obejmowała takie tematy jak:
- rozmiary Ziemi i jej budowa,
- jej ruch obrotowy i obiegowy,
- sąsiedztwo Ziemi, Księżyc, Słońce, planety,
- ciała Układu Słonecznego,
- gwiazdy, Droga Mleczna, inne galaktyki.
              Udział w wykładzie był dla uczniów ciekawą lekcją astronomii i pokazał tę trudną dziedzinę z nieco innej, bardziej przystępnej strony.

  

 

 

 


                    Koniec listopada to czas zabaw i wróżb, które to przypominają nam, że już dużymi krokami zbliżają się święta Bożego Narodzenia.
Samorząd Uczniowski 29 listopada zorganizował dyskotekę andrzejkową dla wszystkich uczniów.Tradycyjnie już parkietowe  szaleństwo rozpoczęli najmłodsi z klas 1-3, natomiast po południu radosne tańce i śpiew towarzyszył uczniom klas 4-7. Podczas zabawy dzieci mogły powróżyć z monet, poznać przyszły zawód, za pomocą  wróżby ze słomek  w wodzie mogli zidentyfikować przyjaciela, a także wniknąć w swój charakter dzięki numerologii. Tradycyjnie dużym zainteresowaniem cieszył się „wyścig butów”.Nad wszystkimi wróżbami czuwali harcerze, oni także prowadzili bufet, w którym można było nabyć słodki poczęstunek i ugasić pragnienie.
Zmęczeni, ale uśmiechnięci będziemy miło wspominać kolejną udaną zabawę andrzejkową.  

                                                                                                                                                                 

 

 

Noc pod ziemią           

                  24 listopada klasa II i V a, rodzice oraz opiekunowie ze szkoły udali się na niezwykle atrakcyjną wycieczkę do Kopalni Soli w Bochni.
Głównym celem wyjazdu były całonocne inhalacje w Komorze Ważyn. Po zjeździe na głębokość 250 metrów, rozlokowaniu się w miejscu noclegowym, wszyscy udali się na zwiedzanie trasy turystycznej.  Bardzo ciekawe opowieści przewodników były urozmaicane efektami multimedialnymi. Poznawszy historię wydobycia soli, uczestnicy wycieczki pełni werwy i energii wzięli udział  w dyskotece andrzejkowej. Około północy zmęczeni, ale pełni wrażeń udali się na zasłużony wypoczynek.
Rano zdrowsi, bogatsi o pierwiastki jodu w organizmie, rodzice, dzieci i opiekunowie wyjechali na powierzchnię, gdzie wszystkich przywitał piękny, słoneczny dzień.

 Nagroda dla Oliwii


               27 listopada w Regionalnym Centrum Kulturalno – Bibliotecznym odbyło się uroczyste wręczenie stypendiów ufundowanych przez  burmistrza Brzeska – Pana Grzegorza Wawrykę.
               Wśród sześćdziesięciu sześciu nagrodzonych znalazła się uczennica naszej szkoły – siódmoklasistka - Oliwia Mikulska. Jej zaangażowanie, trud i ciężka praca zostały dostrzeżone. Oliwia od kilku lat trenuje w sekcji pływackiej BOSiR i realizując swoją pasję, osiąga znaczące sukcesy. Ponadto wyróżnia się bardzo dobrymi i celującymi wynikami w nauce, będąc przy tym osobą niezwykle skromną i  wrażliwą.


              Serdecznie gratulujemy Oliwii i jej rodzicom, życząc wielu sukcesów i spełnienia marzeń.

 

http://www.brzesko.pl/?p=54530

 

 

"Świąteczne kartki dobroczynne"

              

                  Członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu już w listopadzie myśleli, jak pomóc potrzebującym.
W odpowiedzi na Kampanię Charytatywną „Świąteczne Kartki Dobroczynne” z wielkim zapałem i zaangażowaniem wolontariusze rozprowadzili 50 kartek bożonarodzeniowych nadesłanych przez Stowarzyszenia Sursum Corda.  Dochód ze  sprzedaży w całości przekazany został na konto fundacji, wspierając działania w  na rzecz chorych i niepełnosprawnych dzieci.
Cieszymy się, że na czyjejś twarzy dzięki nam pojawi się  uśmiech.

   

 

 

 

 

             Chociaż mrozów jeszcze nie ma wolontariusze i Samorząd Uczniowski, żeby nie zostać zaskoczonymi przez zimę, przygotowują zapasy pożywienia dla skrzydlatych przyjaciół..
              Po ogłoszeniu akcji polegającej na zbiórce pokarmów,  produktów przybywa z dnia na dzień. Uczniowie z zaangażowaniem dzielą się ziarnem słonecznika, pożywnymi kulami tłuszczowo-ziarnowymi i innymi smakołykami. Samodzielnie przygotowali także na zajęciach w świetlicy szkolnej kolorowe  smakołyki dla ptasich przyjaciół w kształcie wianuszka.
Czekamy na dalsze prezenty, aby zimą móc nimi obdarowywać wszystkie odwiedzające nasz szkolny ogród i  karmniki ptaki.
Uczniom i oczywiście rodzicom dziękujemy za pomoc…

 

 

Poranek historyczny


                        Dla uczczenia 99 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, w naszej szkole odbyła się nietypowa lekcja historii.
Uczniowie zebrani w sali gimnastycznej mieli możliwość obejrzeć prezentację multimedialną, podczas której siódmoklasiści przypomnieli tragiczne losy ojczyzny począwszy od czasów zaborów aż do roku 1918. Prelekcję wzbogacały obrazy, zdjęcia, wiersze oraz wspólnie śpiewane pieśni patriotyczne i legionowe. Harcerze z drużyny „Leśna Dziatwa” złożyli kwiaty przed tablicą upamiętniającą walczących o niepodległość mieszkańców Mokrzysk.
Pan Dyrektor mgr Marek Kossoń przypomniał uczniom, że dzisiaj każdy może demonstrować swój patriotyzm poprzez wspólną pracę na rzecz ojczyzny; w przypadku uczniów taką pracą jest solidna nauka.

 

„Kościuszko – bohater dwóch narodów”              15 listopada w Regionalnym Centrum Kulturalno – Bibliotecznym miał miejsce wykład dr Marka Smoły na temat osoby i dokonań Tadeusza Kościuszki.
Uczniowie, nauczyciele oraz dyrektor szkoły – Pan Marek Kossoń, w związku z działaniami podjętymi dla upamiętnienia 200 rocznicy śmierci tego wielkiego bohatera, wzięli udział w niezwykłej lekcji historii. Wszyscy z uwagą i skupieniem wysłuchali bardzo ciekawego wykładu, dzięki któremu postać patrona naszej szkoły jawi się w innym niż dotychczas świetle.
Delegacja złożona z uczniów podziękowała prelegentowi, wręczając kwiaty oraz pamiątkową tarczę Szkoły Podstawowej w Mokrzyskach.


 

 

 

 

 

Zebranie z rodzicami

 

odbędzie się 21 listopada 2017r. tj. wtorek według następującego porządku:

17.30 - zebranie rodziców uczniów klasy 5a;

17.00 - zebranie rodziców uczniów pozostałych klas.

 

 

 

PODZIĘKOWANIE

 


Serdecznie DZIĘKUJEMY właścicielom firmy


TransLisBet


za pomoc w budowie kilku dodatkowych miejsc parkingowych obok szkoły.

 

99 rocznica ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI


                11 listopada 2017 r. reprezentacja uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej w Mokrzyskach uczestniczyła w gminnych obchodach Święta Odzyskania Niepodległości. W składzie asysty sztandaru znaleźli się:  Emilia Kuciel kl. 5 a, Oliwia Franczyk kl. 5 b i Jakub Niedźwiecki kl.5. W uroczystości uczestniczyły harcerki: Nina Dubiel kl. 6 i Anastazja Latuszek kl. 6.
                Wszyscy zebrani w zorganizowanym marszu przeszli sprzed Urzędu Miasta do kościoła pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła i Św. Jakuba Apostoła. Po uroczystej mszy świętej w intencji ojczyzny zebrani udali się przed pomnik Nieznanego Żołnierza, by tam złożyć kwiaty jako wyraz pamięci, wdzięczności i szacunku.

Serdeczne podziękowania należą się uczniom biorącym udział w tej uroczystości oraz ich rodzicom za pomoc w organizacji.

Zdjęcie pochodzi ze strony http://www.brzesko.pl

 

 

Smaczna i zdrowa edukacja – „Śniadanie Daje Moc”


           8 listopada uczniowie Szkoły Podstawowej w Mokrzyskach podsumowali działania związane z programem edukacyjnym „Śniadanie Daje Moc”.
           W każdej klasie przygotowano tematyczne gazetki ścienne, wychowawcy przeprowadzili zajęcie poświęcone roli śniadania i zasadom zdrowego odżywiania. W sali gimnastycznej wszyscy zebrani obejrzeli prezentację multimedialną oraz wysłuchali piosenek zachęcających do prowadzenia zdrowego trybu życia, utrzymywania higieny osobistej. Po spotkaniu w sali uczniowie wraz z wychowawcami (młodsi także z rodzicami) udali się do klas, by tam przygotować sobie smaczne, zdrowe i wartościowe drugie śniadanie.
Oprócz wiedzy, którą uczniowie wynieśli ze spotkania, nabyli wielu umiejętności praktycznych i organizacyjnych poprzez samodzielne

przygotowanie posiłku.  

 

Odczuwamy różne smaki


                 W ramach cyklu zajęć dotyczących zdrowego odżywiania uczniowie klasy drugiej wykonali klasową książkę kucharską z ulubionymi przepisami na sałatkę z warzyw i owoców. Następnie przynieśli do szkoły produkty i przybory potrzebne do wykonania sałatki. Dzieci odpowiednio przygotowane do pracy z wielkim zaangażowaniem kroiły warzywa i owoce, przestrzegając zasad higieny i bezpieczeństwa przy posługiwaniu się nożem. Gdy już wszystko było gotowe, chętnie zasiadły do witaminowej uczty, poznając wygląd, smak i zapach składników.

 

 

Pierwsza pomoc przedlekarska


               Od kilku lat  Publiczna Szkoła Podstawowa w Mokrzyskach bierze udział w Programie Edukacyjnym „Ratujemy i Uczymy Ratować”  Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W październiku  wszyscy uczniowie brali udział w zajęciach nauki pierwszej pomocy prowadzonych przez nauczycieli. Podczas części teoretycznej dzieci nauczyły się sprawdzać bezpieczeństwo, ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej, prawidłowo zadzwonić i wezwać pogotowie. W części praktycznej zajęć każdy uczestnik miał możliwość przećwiczyć kolejne etapy pierwszej pomocy. Mimo, że wszyscy uczniowie z uwagą słuchali i przyglądali się prowadzącym zajęcia, nie było łatwo powtórzyć wszystkie etapy pomocy. Na pewno jeszcze trudniej z powodu stresu i paniki byłoby ratować komuś życie. Dlatego warto instrukcję pierwszej pomocy powtarzać wielokrotnie, by w razie potrzeby wiedzieć, jak zareagować.

 

 

„Akademia Bezpiecznego Puchatka”


             We wrześniu 2017 uczniowie klasy 1 przystąpili do realizacji programu edukacyjnego „AKADEMIA BEZPIECZNEGO PUCHATKA”.
W październiku odbyły się zajęcia dotyczące bezpieczeństwa na drogach z wykorzystaniem materiału dydaktycznego, którym jest książka pt. „Dołącz do Akademii”. Rodzice i dziadkowie małych pieszych pomagali im zgłębiać zasady wzorowego zachowania w drodze do i ze szkoły.
W grudniu uczniowie sprawdzą swoją wiedzę i umiejętności, rozwiązując Wielki Test Bezpieczeństwa.

 

 

ODBLASKOWA WYCIECZKA NA CMENTARZ   „Zaduszki”


W dniu Zaduszek,
W czas jesieni,
Odwiedzamy bliskich groby,
Zapalamy zasmuceni
Małe lampki – znak żałoby.
Światła cmentarz rozjaśniły,
Że aż łuna bije w dali,
Lecz i takie są mogiły,
Gdzie nikt lampki nie zapali.

Władysław Broniewski

               Pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej w Mokrzyskach w Dzień Zaduszny wybrali się na cmentarz parafialny w Mokrzyskach.
Uczniowie pełni zadumy, w modlitewnym nastroju zapalili znicze na grobach swoich bliskich i ludzi zasłużonych dla naszej miejscowości. Ulica Kościelna, prowadząca do cmentarza, tylko w części posiada chodnik, dlatego w bezpiecznym dotarciu do celu pomogły uczniom kamizelki odblaskowe.  
               W okolicach cmentarza promowano bezpieczeństwo pieszych, rozdając napotkanym seniorom ulotki
tematyczne.

 

 

ODBLASKOWY APEL         W ramach konkursu „ODBLASKOWA SZKOŁA” uczniowie pod kierunkiem wychowawców zrealizowali wiele ciekawych zadań i uczestniczyli w kilku tematycznych konkursach.
31 X 2017 r. na apelu ogólnoszkolnym dokonano podsumowania wszystkich działań. Najaktywniejsi, młodzi uczestnicy ruchu drogowego, którzy wiedzą, jak bezpiecznie zachować się na drogach, odebrali z rąk Dyrektora Szkoły Pana Marka Kossonia dyplomy i drobne upominki ufundowane przez firmę PZU i prywatnych sponsorów.
Młodsi uczniowie z klas I – III wyróżnili się:
·    w konkursie plastycznym pt. „Jak zachęcam BABCIĘ i DZIADKA do noszenia odblasków”, który polegał na wykonaniu rysunków, zdobiących klasowe gazetki ścienne. Wszystkie oddziały wzorowo wywiązały się z tego zadania i w nagrodę przewodniczący klasowi odebrali pamiątkowe medale: „ODBLASKOWA KLASA”.
·    w konkursie literackim na wiersz lub rymowankę  promującą bezpieczeństwo na drodze. Dyplomy otrzymali: 15 pierwszoklasistów, 2 drugoklasistów i 2 uczniów z klasy 3 b.

Uczniowie drugiego etapu kształcenia (IV-VII) odebrali nagrody za:
·    konkurs rysunkowy pt. „Kto wpada w oczy - nie wpada pod koła”, wyróżnienia w tym konkursie otrzymały:
            - Karolina Grocholska z kl. IV b,
            - Martyna Sorota z kl. IV b,
            - Dominika Cholewa z kl. V a,
            - Maria Piwowarczyk z kl. V a,
            - Joanna Stanisz z kl. V a.  

·     konkurs wiedzy o bezpieczeństwie w ruchu drogowym:
          Klasy IV a, IV b ph. „Bezpieczeństwo pieszych”,
          wyróżnienia w tym konkursie otrzymały:
         - Oliwia Latocha z kl. IV a,
         - Oliwia Młynarczyk z kl. IV a,
         - Karolina Grocholska z kl. IV b.

Klasy V a, b, VI oraz chętni uczniowie z klas VII pt. „Bezpieczeństwo jest najważniejsze”
I miejsce zdobyła:  Karolina Ziobrowska z kl. VI,
II miejsce zdobyła: Julia Kuciel z kl. V a, Barbara Ciuruś z kl. VI,
III miejsce zdobyła: Natalia Daniło z kl. VI.

·    konkurs na wierszyk lub rymowankę na temat bezpieczeństwa na drodze;
I miejsce zdobyła:  Karolina Włudyka z kl. VI,
II miejsce zdobyła:  Dominika Cholewa z kl. V a,
III miejsce zdobył : Miłosz Cierniak z kl.VI.

W końcowej części apelu każda klasa zaprezentowała plakat - transparent z hasłem promującym bezpieczeństwo na drogach. Wiele treści dotyczyło zakładania, przypinania odblasków i zachęcenia innych, zwłaszcza babcie i dziadków do używania elementów odblaskowych. Następnie dzieci z klas I – III prezentując plakaty i rozdając mieszkańcom Mokrzysk ulotki, przeszły ul. Wiślaną w happeningu. W odziękowaniu za akcję profilaktyczną otrzymały od właścicieli sklepu CENTRUM bańki mydlane. Zabawka bardzo się podobała i wszyscy pięknie podziękowali za miłą niespodziankę.
Słowa wdzięczności kierujemy pod adresem tych, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do realizacji powyższych zadań, a szczególne podziękowania kierujemy do rodziców, babć i dziadków naszych uczniów.

 

 

KONKURS „ODBLASOWA SZKOŁA”-

edukacją dla bezpieczeństwa


             Szkoła Podstawowa w Mokrzyskach przystąpiła do VIII Edycji Małopolskiego Konkursu "ODBLASKOWA SZKOŁA".
W ramach działań zmierzających do poprawienia bezpieczeństwa i widoczności pieszego na drodze wszyscy uczniowie klas I - VII zostali wyposażeni w kamizelki i elementy odblaskowe. We wrześniu odbyło się spotkanie funkcjonariuszy Powiatowej Komedy Policji w Brzesku z uczniami na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Nauczyciele, rodzice i opiekunowie (babcie i dziadkowie) uczniów klas I – III, a szczególnie pierwszoklasistów zrealizowali szereg działań, których głównym celem było przygotowanie dzieci do bezpiecznego i kulturalnego uczestnictwa w ruchu drogowym. Od pierwszych dni września przez 2 miesiące, wspólnie sfinalizowano poniższe zadania:
1.    Na zajęciach edukacyjnych i dodatkowych spotkaniach wprowadzono treści z zakresu kształtowania odpowiedzialności za bezpieczeństwo własne w różnych sytuacjach, w tym jako użytkowników dróg.
2.    Przeprowadzono ćwiczenia właściwego zachowania się i przewidywania różnych sytuacji drogowych.
3.    Podczas wyjazdów, wycieczek bliższych i dalszych wszyscy uczniowie zakładają kamizelki odblaskowe.
4.    Zorganizowano 2 konkursy związane z profilaktyką i bezpieczeństwem na drodze:
·    plastyczny: „JAK ZACHĘCAM BABCIĘ I DZIADKA DO NOSZENIA ODBLASKÓW”,
·    poetycki o tematyce związanej z bezpieczeństwem na drodze.

Uczniowie klas IV - VII brali również udział w licznych przedsięwzięciach, akcjach i konkursach związanych z bezpieczeństwem. Wykonali ulotki dla babć i dziadków oraz mieszkańców wsi promujące noszenie odblasków, brali udział w konkursie wiedzy na temat bezpiecznego poruszania się pieszych  i rowerzystów na drodze, układali wiersze i rymowanki zachęcające do noszenie odblasków. Zadaniem dla wszystkich oddziałów było przygotowanie tematycznej gazetki - wystawki. Chętni uczestniczyli w konkursie plastycznym "Kto wpada   w oczy- nie wpada pod koła".
Podsumowanie zrealizowanych zadań nastąpi 31 października. Mamy nadzieję, że udział szkoły w tym konkursie przyczyni się do zmniejszenia zagrożenia, jakie wynika z użytkowania dróg, zwiększy bezpieczeństwo uczniów, uchroni ich od nieszczęśliwych wypadków.

Podkategorie

Początek strony